Spektakl „Gwałtu, co się dzieje!”

Opublikowano: 1 lipca 2021

W poniedziałkowy wieczór, 28 czerwca 2021 r., na scenie  Domu Kultury,  aktorzy Teatru „Ambrozja” zaprezentowali sztukę teatralną „Gwałtu, co się dzieje!” na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Akcja sztuki dzieje się w niewielkim miasteczku Osieku, w którym to kobiety przejmują władzę i ustanawiają swoje rządy, zmuszając mężczyzn do przebieranek i zajęć typowo niewieścich. Władające miastem kobiety zamiast sukni noszą szlacheckie kontusze oraz męskie czapki, zaś ich „mężowie” są przyodziani w spódnice. Burmistrz Tobiasz wraz z Kacprem i Błażejem przystają na zaistniałe okoliczności lękając się gniewu swoich żon, mimo wszystko wspominając czasy polowań i dawnego porządku. Kobiety, które przejęły rządy to żona burmistrza Urszula, prawa ręka Urszuli i skryba Barbara i dowódca straży Agata. Zaistniała sytuacja podoba się jedynemu mężczyźnie Filipowi Grzegotce, który to z radością służy trzem kobietom nie szczędząc im pochlebstw. Porządek w mieście przywrócić miał Jan Doręba zakochany z wzajemnością w Kasi. On i jego wierny kompan Makary, obiecali burmistrzowi pomóc im obalić „babskie rządy” w Osieku. Oczywiście burmistrz przyjął plan zaproponowany przez Jana, ale jako pantoflarz tracił odwagę w konfrontacji ze swoją małżonką, samozwańczą władczynią miasta. Konkurentem w staraniach o rękę Kasi był wspierany przez Urszulę, Grzegotka. Jednak został odrzucony przez Kasię, która uznała, że to kobieta powinna decydować o swoim zamążpójściu. Natomiast, Pan Jan omamił wszystkie trzy kobiety sprawujące urząd swoimi komplementami. Niestety, intryga została odkryta, a spiskowiec został pojmany, podobnie jak wcześniej poczciwy Makary.
Osiek uratował Dyzma Bekiesz, który ogłosił najazd Tatarów. I wnet rządy kobiet ustały i mężczyźni odzyskali władzę w mieście,
a Jan rękę ukochanej Kasi.
Młodzi aktorzy Teatru „Ambrozja”  wykazali się ogromnym talentem, zaangażowaniem i pasją, dzięki którym udało się, na zakończenie roku artystycznego, zaprezentować tę sztukę  na naszej scenie. Ich wytrwała praca oraz znakomita gra aktorska  zostały nagrodzone bardzo ciepłym przyjęciem oraz wyrazami uznania ze strony publiczności, która z radością oglądała spektakl.

Instruktorem prowadzącym grupę teatralną oraz reżyserem sztuki jest Pani Monika Wandas
Aktorami  Teatru „Ambrozja” są: Magdalena Kulka, Klara Kunysz, Maria Kubicka, Marika Wazia, Jakub Bis, Szymon Haliniak,
Piotr Prawica oraz Bartosz Sudoł.