Nagroda „Animator Kultury” dla Zespołu Tanecznego 'KIK’

Opublikowano: 6 marca 2017

W dniu 3 marca 2017r., w ramach Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu, Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli wręczyło nagrody osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie promowania kultury regionalnej i sportu. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Wśród laureatów znalazł się nasz Zespół Taneczny „KIK”, któremu Zarząd Powiatu Stalowowolskiego przyznał nagrodę „Animatora Kultury” za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Ta wyjątkowa nagroda jest docenieniem pasma niezwykłych sukcesów jakie w ostatnim czasie zespół osiągnął. Szczególnym sukcesem, promującym nie tylko Gminę Pysznica, ale i Powiat Stalowowolski, było zdobycie I, II i III miejsca w poszczególnych kategoriach tanecznych w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży “My – XXI wiek” w Bułgarii. W kraju zespół również zdobył i nadal zdobywa uznanie i liczne nagrody w wielu festiwalach tańca na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim. Wysoki poziom artystyczny zespołu sprawił, że w ubiegłym roku został on zaproszony do udziału w multimedialnym spektaklu pt. „Nowe życie” zaprezentowanym w ramach Światowych Dni Młodzieży, a także wziął udział w show, wyreżyserowanym przez Jana Bobka i Mariusza Jasuwienasa, podczas otwarcia stadionu Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Ponadto w ramach współpracy i wymiany doświadczeń jest zapraszany do udziału w różnych koncertach okazjonalnych i wydarzeniach kulturalnych w całym regionie.

Wśród nagrodzonych z terenu Gminy Pysznica znalazła się również pani Grażyna Kołacz-Antosik, która otrzymała Nagrodę w kategorii Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych. Pani Grażyna przez wiele lat starała się podtrzymywać tradycje regionu – najpierw pracując w Gminnym Ośrodku Kultury w Pysznicy, a potem w Zespole Szkół w Jastkowicach. W trosce o ochronę kultury naszego regionu , w 2015 roku podjęła się prowadzenia Zespołu Obrzędowego „Jastkowianie”. Zespół do tej pory wystawił kilka widowisk obrzędowych ukazujących tradycje regionalne – „Wesele Jastkowickie”, „Wigilię 2015”, „Cztery pory roku w zagrodzie” oraz „Wigilię 2016” – wszystkie wyreżyserowane przez panią Grażynę. Za prezentacje wybranych obrzędów, zespół został nagrodzony I miejscem w II Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów „Bo radość jest w nas” w 2015 roku, a także II miejscem, w trzeciej edycji tego przeglądu.

Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sportu, w Kategorii Sportowiec Roku, nagrodzony został Stanisław Lebioda – lekkoatleta Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola. W 2016 roku odniósł liczne sukcesy, m.in. zajął 17. miejsce w biegu na 3000 m na Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w Gruzji. Podwójny złoty medalista: w biegu na 5000 m na Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych Juniorów i w biegu na 3000 m na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. Trener Stanisław Anioł.