101 lat Niepodległości.

Opublikowano: 12 listopada 2019

POSŁUCHAJ OJCZYZNO!
Pod takim hasłem przebiegły w dniu 11 listopada 2019r. gminne  obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Pysznicy, której przewodniczył ks. proboszcz Jan Kłak, a homilię wygłosił ks. Tomasz Kopeć. Mszę świętą sprawowali również kapłani z parafii należących do Gminy Pysznica oraz ks. Stanisław Gurba Dyrektor Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli.  Podczas mszy świętej obecne były poczty sztandarowe ze szkół z Pysznicy, Jastkowic, Kłyżowa oraz Krzaków, a także z OSP Pysznica i OSP Kłyżów oraz Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic. Po zakończonej mszy świętej Wójt Gminy Pysznica pan Łukasz Bajgierowicz, Zastępca Wójta Gminy Pysznica pan Witold Pietroniec, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Pysznica pan Zygmunt Cholewiński oraz ks. proboszcz Jan Kłak przeszli na plac kościelny, gdzie po krótkiej modlitwie złożyli wieniec pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców pysznickiej parafii, którzy polegli walcząc w obronie Ojczyzny. Wieniec został złożony również przy Krzyżu Grunwaldzkim przy ul. Wolności. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed Domu Kultury w Pysznicy, gdzie przy ognisku wszyscy zgromadzeni na początku odśpiewali hymn  państwowy. Do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zachęcały zespoły z Domu Kultury: Zespół Wokalny „Takt” przy akompaniamencie pana Andrzeja i Rafała Stępień, Zespół „Mała Nutka” przygotowany przez panią Alinę Stępień, Zespół gitarowy przygotowany przez panią Olgę Kopeć oraz Grupa Rekonstrukcyjna Wojska Polskiego „Wrzesień 1939”, której akompaniował pan Edward Horoszko.
Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli zagrzać się ciepłym poczęstunkiem zapewnionym przez Organizatora.
Wójt Gminy Pysznica pan Łukasz Bajgierowicz oraz Dyrektor Domu Kultury w Pysznicy pani Barbara Żywczak serdecznie dziękują wszystkim za udział i mile spędzony czas podczas świętowania 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.